Mūsdienās daudziem cilvēkiem lielāko darba dienas daļu jāpavada daudzas stundas sēžot automašīnā. Īslaicīgi pārbraucieni nerada problēmas, bet ilgstoša atrašanās vienā pozā var izraisīt sāpes mugurkaulā. Tas, protams, neattiecas vienīgi uz braukšanu personiskajā automašīnā, bet arī uz ceļojumiem ar lidmašīnu, autobusu un vilcienu. Iespēja brauciena laikā piecelties stāvus un izstiept muskuļus ir tikai lielajos satiksmes līdzekļos. Lai uzlabotu asinsriti muguras muskuļos, automašīnas vadītājam ir jāatrod iespēja izkustēties, pastiept muskuļus.
Garākos braucienos ik pēc stundas vajadzētu ieturēt 5 – 10 minūšu garu pauzi. Pieturēšana vien nelīdz, nepieciešams izkāpt, pastaigāt, izpildīt dažus kustību vingrinājumus, piemēram,
Izdarīt 2 – 4 atliekšanās atpakaļ, vai
Izstiept kāju muskuļus.
Tas mazinās spiedienu starpskriemeļu diskos un atbrīvos apkārt esošos audus, kā arī palīdzēs atjaunot jostas daļas lordozi. Tādējādi ķermenī tiek uzlabota asinsrite un atbrīvotie muskuļi atkal spēj normāli strādāt.
Diemžēl, veicot lielus ceļa gabalus ar vilcienu, autobusu un lidmašīnu mēs par maz izmantojam savas kustību iespējas pašā satiksmes līdzeklī. Vajadzētu ne tikai periodiski mainīt sēdēšanas pozu, bet arī kādu laiku pastāvēt kājās, izdarīt elementārus vingrojumus ar pēdām, plecu joslu, kakla daļu, paiet dažus soļus vienā vai otrā virzienā, tātad, pilnīgi apzināti kaut ko izdarīt savas muguras veselības labā.
Pareiza iesēšanās automašīnā.
Nostājieties ar muguru pret automašīnu, noliecaties uz priekšu, ar rokām atbalstieties uz augšstilbiem un apsēžaties uz mašīnas sēdekļa, vienlaicīgi pagriežot augšējo ķermeņa daļu un kājas stāvoklī, ko ķermenis ieņem braukšanas laikā. Griešanās centrs būs sēžamvieta, lai sēdeklī labāk varētu apgriezties, apakšā var palikt plastikāta maisiņu, kurš braukšanas laikā ir jānoņem.
NEPAREIZA IESĒŠANĀS PAREIZA IESĒŠANĀS PAREIZA IESĒŠANĀS
Optimālam sēdekļa slīpumam automašīnā ir jābūt tādam, lai sēdošā cilvēka pleci saskartos ar sēdekļa muguru. Telpa starp automašīnas stūri un vēderu nedrīkst būt šaura. Sēdekļa galvgalis ir optimāls, ja tā augšējā daļa atrodas uz vienas līnijas ar galvas augšējo punktu, bet attālums starp galvu un sēdekļa augšējo balstu ir 2 cm.
NEPAREIZA POZA PAREIZA POZA RULLIS JOSTAS DAĻĀ
Lai nofiksētu ķermeņa augšējo daļu, sēdeklim ir nepieciešami sānu balsti (ja ir iespējams, tad regulējami). Pagriezienos tie palīdz noturēt vadītāja ķermeni vertikāli. Sānu balstiem ir jāatrodas pēc iespējas tuvāk vadītāja ķermenim, netraucējot tā kustībām.
Apakšstilbiem ir pilnībā jānovietojas uz sēdekļa. Paceļu zona ir brīva, lai netraucētu asinsritei. Sēdekļa augstumam ir jābūt tādam, lai būtu laba pārredzamība uz visām pusēm. Jāizvairās izvirzīt kaklu uz priekšu, jo tā tiek nevajadzīgi sasprindzināti kakla muskuļi.
Sēdeklim ir jāatbalsta muguras lejasdaļu, saglabājot mugurkaula fizioloģisko lordozi. Sēdekļos, kuros nav muguras jostas daļas balsta, var izmantot pārnēsājamo gumijas rullīti, kas stiprinās pie sēdekļa muguras. Rullīša diametram ir jābūt ne lielākam par 10 – 13 cm (nesaspiestā stāvoklī).