Ja ir sūdzības par galvassāpēm un sāpēm kakla rajonā, tad būtu vēlams noteikt galvas pozīciju, nostājoties tā, lai muguras krustu, lāpstiņu rajons un pakausis būtu piespiests pie sienas. Ar lineālu izmēra attālumu no kakla izliekuma dziļākās vietas līdz sienai. Kakla lordozes izliekuma dziļumam ir jābūt apmēram 6 cm. Mazāku par 6 cm izliekumu novēro pēc kakla traumām, piem., pēc "pātagas cirtiena traumām". Ja izliekums ir lielāks par 6 cm, tad tas norāda uz galvas priekšējo pozīciju.
Šādu galvas pozīciju novēro cilvēkiem ar stājas traucējumiem un cilvēkiem, kuri nepareizi ilgstoši sēž.
Pareiza stāja Nepareiza stāja
Pareiza sēdēšana Nepareiza sēdēšana
Uz priekšu izvirzīta galva izraisa augšējās trapeces un siksnveida muskuļa sasprindzinājumu un saīsināšanos. Tāpat tiek pārslogots galvas grozītājmuskulis un pakauša muskuļi. Augšminēto muskuļu sasprindzinājums rada miofasciālos trigera punktus ar tiem raksturīgo sāpju iradiāciju.
Sāpju punkti ar izstaroto sāpi augšējā trapeces un siksnveida muskuļos.
Sāpju punkti ar izstaroto sāpi galvas grozītājmuskulī.
Sāpju punkti ar izstaroto sāpi pakauša muskuļos.
Pakauša muskuļu sasprindzinājums var radīt pirmā kakla skriemeļa kompresiju, kas var izsaukt sekojošus simptomus: galvassāpes, reiboņus, troksni ausīs, dzirdes traucējumus.
Kad galva izvirzās uz priekšu, priekšējie kakla muskuļi tiek iestiepti, tie saspringst un velk apakšzokli uz leju. Savukārt, muskuļi, kas ceļ apakšžokli uz augšu reflektori kontrahējas, kā rezultātā šajos muskuļos rodas trigera punkti ar izstarotu sāpi. Tāpat palielinās spiediens uz apakšžokļa locītavu, kas vēlāk var radīt šīs locītavas disfunkciju.
Sāpju punkti ar izstaroto sāpi deniņu un košanas muskuļos.
Vingrojumi, lai uzlabotu stāju un galvas pozīciju.
Vingrojumus vēlams izpildīt ne retāk par 6 reizēm dienā, tos izpilda ik pēc 1 - 2 stundām. Pareiza pozīcija, mierīgi elpojot, ir jānotur 6 sekundes. Pēc tam atbrīvojas, saglabājot pareizu plecu joslas un galvas pozīciju visas dienas garumā, ne tikai vingrojuma izpildes laikā.
1. vingrojums.
- Nostāties taisni, pēdas 10 cm attālumā viena no otras, rokas gar sāniem.
- Sasprindzināt dibena muskuļus, lai stabilizētu muguras lejasdaļu.
- Ieelpas laikā īkšķus un plecus pagriezt uz āru, lāpstiņas pietuvināt mugurkaulam.
- Noturot šo pozīciju, izelpā veic plecu nolaišanu uz leju.
- Mierīgi elpojot, galvu atvilkt atpakaļ (vingrojums aprakstīts zemāk) un noturēt šo pozīciju 6 sekundes.
2. vingrojums.
Ievelkot zodu, galvu virza uz aizmuguri, tā, lai ausis atrastos uz vienas līnijas ar plecu locītavām. Vingrojumu izpilda, nemainot deguna gala pzīciju (neceļ uz augšu un nenolaiž).
Šo vingrojumu var izpildīt stāvus, sēdus un guļus pozīcijā.
a.
b.
Kā variants var būt galvas atvilkšana atpakaļ, palīdzot sev ar rokām.
Galvas atvilkšana atpakaļ, izmantojot roku palīdzību.
Izmantotais materiāls: Трэвелл и Симонс "Миофасциальные боли и дисфункции."