Stājas traucējumi bērniem, kas spēlē mūzikas instrumentus.
2010-01-10

Uzsākot gaitas  mūzikas skolā, bērna mugurkauls ir pakļauts ilgstošai statiskai slodzei un, atkarībā no izvēlētā mūzikas instrumenta, arī asimetriskam ķermeņa stāvoklim. Tas izraisa muskuļu nogurumu, sāpes un kustību balsta aparāta deformāciju. 

Bērniem, kas spēlē  vijoli, iegurnis pārsvarā atrodās simetriski, bet mugurkaula krūšu un kakla skriemeļos veidojas izliekums pa kreisi, kreisais plecs paceļās uz augšu. Ar laiku bērns var sākt sūdzēties par sāpēm un sasprindzinājumu kakla - plecu rajonā, pleca locītavā, periodiskiem reiboņiem un galvassāpēm.

 

Ģitāras spēle bieži veicina asimetrisku pozu, kas skar ne tikai plecu joslu, bet arī iegurni. Slīpu iegurni izraisa kreisās kājas pacelšana uz pirkstgala vai paaugstinājuma.

 

Agrīna akardiona spēle astēniska tipa bērniem var veicināt uz priekšu izvirzītus plecus un sakumpušu muguru.

Bērniem, kas spēlē  klavieres, ir nepieciešams ērti novietot iegurņa joslu,  viņiem ir ļoti svarīgi pareizi apsēsties pie instrumenta. Apsēžoties uz krēsla pareizā attālumā un pareizā augstumā no instrumenta, mugurkaulā neveidojas anomāli izliekumi, plecu josla novietota tā, ka rokas var bez piepūles aizsniegt klaviatūru. 

 

 Ja krēsls ir novietots ļoti tālu no instrumenta, mugurkauls tiek pārslogots, lai rokas varētu aizsniegt klaviatūru, mugurkaulā palielinās krūšu kifoze un veidojas palielināta kakla lordoze.

 

Turklāt, pārāk attālinātas rokas no klaviatūras rada plecu joslas nogurumu.

 

 

 

Pat, ja krēsls atrodās pareizi attiecībā pret instrumentu, pianistam vajag pašam kontrolēt jostas daļas izliekumu, jo patstāvīga hiperlordoze var radīt muguras lejasdaļas sāpes. 

Visu stīgu instrumentu spēlēšana izsauc asimetrisku pozu, tas var negatīvi atsaukties uz mugurkaulu, sevišķi, vecumā, kad bērns sāk strauji augt (6 - 7 g. v. un pubertātes vecumā 9 - 14 g.v.). Bērna muskuļu sistēma nemitīgi aug un attīstās. Tā ir elastīga sistēma, ar salīdzinoši  lielu skrimšļu daudzumu mugurkaula skriemeļos, kaulos un relatīvi mazu muskuļu masu. Tāpēc skelets ir ļoti lokans un viegli deformējams. Šiem bērniem būtu vēlama mugurkaula apskate pie fizioterapeita. Tas varētu novērst augšminētās problēmas un mugurkaula deformāciju.