Vēdera dobuma orgānu masāža ir ieteicama cilvēkiem, kam ir neregulārs ēšanas režīms, saspringts un nervozs darbs, ja ikdienā ilgstoši jāsēž, pēc antibiotiku kursa vai citu preparātu lietošanas hronisku saslimšanu gadījumā un operācijas vēdera dobumā, lai uzlabotu rētaudu kustīgumu.
Vēdera pašmasāža ieteicama šādos gadījumos:
- sāpes vēderā (pirms tam jākonsultējas ar ārstu, lai izslēgtu akūtu vēderu - aklā zarna, asiņojoša čūla)
- sāpes muguras lejasdaļā
- sāpes gūžas un ceļa locītavās
- sāpes aiz krūšu kaula (pirms tam jākonsultējas ar ārstu, lai izslēgtu stenokardiju, miokarda infarktu)
- sāpes pleca locītavā
- aizcietējumi, vēdera uzpūšanās, smaguma sajūta pēc ēšanas
- palielināta kunģa skābe, kunģa skābes atvilnis, dedzināšana
- slikta apetīte
- sāpīgas menstruācijas
- urīna nesaturēšana
- varikozās vēnas (sevišķi kreisajā kājā), hemoroīdi
1 vingrojums.
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, ceļi saliekti. Abas plaukstas ar izvērstiem pirkstiem novietotas uz vēdera lejasdaļas, pirkstu spilventiņi atrodas virs kaunuma kaula, plaukstu ulnārās virsmas zarnu kaulam no iekšpuses (1). Pēdas neatraujot no grīdas, lēnām abas kājas iztaisno, ar pirkstiem noturot vēdera lejasdaļu, stiepjot to galvas virzienā (2). Kājas saliec ceļa locītavās, veicot ārējo rotāciju, līdz ceļus saliek kopā. Šīs kustības laikā plaukstu ulnārās virsmas un pirkst savāc vēdera saturu nabas virzienā (3).
(1) (2)
(3)
2 vingrojums
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, ceļi saliekti. Plaukstu pamatnes atrodas uz vēdera sānu daļas, starp ribām un zarnu kaulu. Ieelpas laikā, nedaudz izliecot muguras lejasdaļu, maksimāli savāc vēdera saturu uz viduslīniju (1), izelpas laikā, noturot zarnas saspiestas starp abām plaukstām, muguras jostas daļu iztaisno, tā nodrošinot to iestiepšanu (2).
(1) (2)
3 vingrojums
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, pēda uz ceļa, abas rokas laiviņas formā atrodās zarnu kaulam no iekšpuses. Plaukstu ulnārās virsmas, pirksti tiek iegremdēti pēc iespējas dziļāk, aptverot resno zarnu. Lai to būtu vieglāk izdarīt, tās pašas puses kāju rotē uz iekšpusi (1). Griežot kāju uz āru, plaukstas notur vēderu, tiek stiepts šis reģions (2).
(1) (2)
4 vingrojums.
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, ceļi saliekti. Abu plaukstu 1 - 4 pirksti aptver vēderu no priekšpuses, īkšķi no aizmugures, vēders tiek viegli iestiepts. Šūpojot kājas, abas rokas saglabājot nekustīgas, vēdera sānu daļas secīgi tiek stieptas sānu virzienā.
4 vingrojums
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, ceļi saliekti. Vēdera sānu daļas tiek nofiksētas starp 2 un 3 pirkstu. Šūpojot kājas uz sāniem, plaukstas tiek secīgi iegremdētas virzienā uz nabu.
5 vingrojums
Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, pēda uz ceļa, abas rokas zem ribu loka no pretējās puses. Rotējot kāju uz viduslīniju, rokas tiek iegremdētas dziļāk zem ribu loka (1). Kāju rotē uz āru, rokas notur nekustīgi, tā tiek stiepta diafragma un zem tās esošie orgāni - akna, resnā zarna, kunģis (2).
(1) (2)
Ja rodas neskaidrības izpildot vingrojumus vai arī augšminētās sūdzības nepāriet, tad būtu vēlams konsultēties ar fizioterapeitu, lai varētu nodrošināt vingrojumu pareizu izpildi. Nepieciešamības gadījumā fizioterapeits parādīs citu vingrojumu kompleksu, kas būs piemērots tieši Jūsu problēmai.