Vingrojumi plaukstai.
2009-09-09

 No mūsdienu medicīnas viedokļa ložu labvēlīgo ietekmi viegli var izskaidrot ar pastāvošo ciešo saikni starp plaukstām un centrālo nervu sistēmu. Bez tam, atbilstoši tradicionālās ķīniešu medicīnas uzskatiem, uz pirkstiem un plaukstām atrodas aktīvie punkti, uz kuriem iedarbojoties, panāk labvēlīgu ietekmi uz sirdi, asinsriti un gremošanu. Arī mūsdienu medicīna atzīst refleksogēno zonu esamību uz plaukstām, kas saistītas ar iekšējiem orgāniem un ietekmē to darbību. Pēc savas efektivitātes nodarbības ar lodēm var pieskaitīt pie viena no labākajiem līdzekļiem, lai uzturētu augstas darbaspējas un aktīvu ilggadību.

Ložu lietošanai ir vairāki mērķi:

Veselību veicinošs mērķis – lai noņemtu stresu un mazinātu nogurumu pēc garīgas pārslozes, attīstītu kustību koordināciju, roku veiklību un spēku, stimulētu atmiņu, uzmanību, normalizētu arteriālo asinsspiedienu un noturētu dzīvības tonusu augstā līmenī.

Profilaktisks mērķis – pastāvīgām roku pārslodzēm (rokdarbi, mūzikas instrumentu spēle, darbs ar datoru).

Ārstniecisks mērķis – dažādu roku slimību gadījumā (artrīts, reimatisms u. c.), pēc augšējo ekstremitāšu traumām ar roku kustību traucējumiem neatkarīgi no to izcelsmes, pēc insulta. Pirms nodarbībām jākonsultējas ar fizioterapeitu, nevajadzētu nodarboties ar lodēm paasinājumu periodos, kad locītavas ir pietūkušas un sāpīgas.

Vingrinoties ar lodēm, jāievēro šādi nosacījumi:

1. Veselību veicinošos treniņos nav obligāti jāizpilda virtuozus trikus. Labumu dos arī paši vienkāršākie vingrojumi: lodes berzēšana starp plaukstām, divu ložu virpināšana plaukstā dažādos virzienos.
2. Ir jāievēro nodarbību regularitāte un pakāpenība, palielinot slodzi.
3. Ieteicams mainīt rotācijas vingrojumus ar saspiešanas vimgrojumiem. Vingrinājumus veic, neradot sev sāpju sajūtas. Jācenšas nesasprindzināt vingrinājumā tieši nenodarbinātos muskuļus – augšdelma, pleca, kakla un muguras muskuļus, kā arī neizdarīt liekas kustības (noliekt galvu, pacelt plecus, piespiest vai atvirzīt elkoņus un tml.).
4. Sākot nodarbības, ieteicams izvēlēties vidēja lieluma lodes. Pēc pamatvingrinājumu apgūšanas der iegādāties dažāda lieluma ložu komplektus, lai variētu slodz un izdarītu vingrinājumus ar 3 – 4 lodēm. Ložu vietā var izmantot valriekstus.
5. Vēlams vingrināties ne mazāk kā 2 – 3 reizes dienā,vidēji 5 - 10 minūtes.
6. Centieties uz lodēm neskatīties, iedziļinieties savu roku izjūtās.
7. Apgūstot vingrinājumus, lodes mēdz bieži izkrist no rokām, tādēļ sākumā labāk iegādāties neemaljētas lodes un vingrinājumus izpildīt virs mīkstas virsmas.
8. Pēc nodarbībām lodes noslaukiet ar lupatiņu un glabājiet sausā vietā.


Lūk, daži vienkārši vingrinājumi ar vienu vai divām lodēm:
 

  •   Saspiešanas vingrinājums „Tīģeris kož lodi” – saspiest lodi starp īkšķi un rādītājpirkstu. 

 

  •   Saspiešanas vingrinājums „Drakona zobi saspiež pērli” – saņemt lodi ar visiem pieciem pirkstu galiem un mīcīt.

  •   Saspiešanas vingrinājums „Pērtiķis ķer persiku” – censties saspiest plaukstas vidū novietoto lodi.

 

Saspiešanas vingrinājumus veic ar maksimālu spēku, mainot ot ar atslābināšanos un neizlaižot lodi no rokām.

  •   Rotācijas vingrinājums „Ieskrūvēšana un atskrūvēšana” - novietot lodi plaukstā un ar īkšķi aizripināt to no mazā pirksta līdz rādītājpirkstam. Pēc tam ar rādītajpirkstu to atgriezt izejas stāvoklī un kustību atkārtot. Lai izpildītu atskrūvēšanu, lodi griež pretējā virzienā, atgriežot to pie rādītājpirksta ar mazo pirkstu.

 

 

  •   Rotācijas vingrinājums „Divu ložu lēcieni” – paņemt divas lodes un ar īkšķa pamatni tuvāko lodi bīdīt uz plaukstas vidu, to sakļaujot. Palīdzot šai kustībai, ar pārējiem pirkstiem bīdīt augšupejošo lodi pretējā virzienā. Lodes apmainās vietām un plaukstu atver. Pārbīdīšanu turpināt nepārtraukti – viena lode pārvietojas zem otras, veļoties pa plaukstas centru.

 


Rotācijas vingrinājumus izpilda ar maksimāli atbrīvotu roku.
 

  •   Vingrinājums pirkstiem „Drakons spēlējas ar pērli” – novietojiet pērli starp mazo pirkstu un blakus esošo pirkstu. Pēc tam ar vidējo pirkstu pārvietojiet lodi uz nākamo pirkstu starpu. Tad turpiniet kustību, vispirms ar rādāmo pirkstu virzot lodi uz labo pusi, pēc tam izmantojiet īkšķi. Lode savā ceļā plaukstai nepieskaras, pārvietojoties tikai ar pirkstu palīdzību. Pēc tam pretējā virzienā, sākot ar īkšķi, atripiniet lodi izejas stāvoklī.