Diafragma, disfunkcijas pazīmes.
2009-06-22

 Diafragma ir kupolveidīgs elpošanas muskulis, kas atdala krūšu dobumu no vēdera dobuma. Caur to iet  barības vads ar klejotājnervu, apakšējā dobā vēna ar diafragmālo nervu, starp diafragmas kājiņām iet vēdera aorta. Pie diafragmas no augšas stiprinās perikards (sirds somiņa), plaušu parietālā pleira, zem tās ar sašu palīdzību fiksējas aknas, kunģis, resnās zarnas izliekumi, 12 - pirkstu zarna. Diafragmas spazms vai vājums var ietekmēt augšminēto orgānu mobilitāti, var veicināt  funkcionālos traucējumus. Diafragmas funkcionālie traucējumi: 

  • Apgrūtināta ieelpa, ir vēlme dziļi elpot (diafragmas spazms traucē tās kustību uz leju un izplešanos sānu virzienā).
  • Roku tirpšana, muskuļu vājums (kompensējot diafragmas vājumu kakla (mm.scaleni) muskuļi elpošanas procesā tiek pārslogoti, tie saspringst, saīsinās plaušu kupolu saites. Rezultātā tiek nospiests asinsvadu - nervu kūlītis, kas iet cauri augšminētajām struktūrām.
  • Muguras sāpes (diafragmas kājiņas stiprinās pie apakšējiem krūšu un augšējiem  jostas skriemeļiem. Saspringstot diafragmai veidojas šo skriemeļu funkcionālie bloki. Diafragmas saites (lig. arcuatum) apņem m.iliopsoas un m.qadratus lumborum muskuļus, kas var izraisīt šo muskuļu sasprindzinājumu vai vājumu).
  • Galvas reiboņi, paaugstināts arteriālais spiediens (diafragmas diskoordinēta darbība izsauc kakla īso saliecēju vājumu un atliecēju sasprindzināšanos, kā rezultātā izveidojās pirmā kakla skriemeļa bloks 
    (C0 - C1). Tiek traucēta venozo asiņu attece no galvas, veidojas sāpju punkti pakausī.
  • Dedzināšanas sajūta kunģī (diafragmas spazms paplašina barības vada atveri, tiek nospiesta kunģa kardiālā daļa un klejotājnervs (hiatālā trūce).
  • Traucēts barības transports un pārstrāde 12 - pirkstu zarnā (Treica saites saīsināšanās traucē žults, aizkunģa fermentu izdali 12 - pirkstu zarnā, tas var izsaukt alerģiju, disbakteriozi).

Lai uzlabotu diafragmas kustīgumu vispirms ir jānoskaidro kurā līmenī ir problēma (C3 - C4 kakla skriemelis, diafragmas perifērā vai centrāla daļa, diafragmas kājiņas, iekšējo orgānu saites). Diafragmas atbrīvošanai fizioterapijā izmanto speciālas  tehnikas. Kā diafragmu atbrīvot pašiem, nākamajā publikācijā.