Muguras sāpes pēc dzemdībām.
2009-06-09

Grūtniecības laikā sievietes organismā notiek virkne pārmaiņu, galvenokārt, tās ir saistītas ar hormonālā līmeņa izmaiņām. Hormonu ietekmē dzemdes saites paliek elastīgākas, līdz ar to ,auglim attīstoties, tās netraucē dzemdei paplašināties. Hormoni padara elastīgākas arī iegurņa saites, iegurņa kauli kļūst kustīgāki, spēj izplesties dzemdību laikā, tā nodrošinot bērna brīvu iziešanu pa dzemdību ceļiem.
Pēc dzemdībām hormonālais līmenis atgriežas sākotnējā līmenī, iegurņa un dzemdes saites pamazām atgūst savu tonusu (līdz 40 dienām).
Pirmajā nedēļā dzemdes masa samazinās divas reizes, sasniedzot 500 g, 6 – 8 nedēļā dzemde atgriežas sākotnējos izmēros.
Dzemdes pareizais stāvoklis ir anteversijā (skat 1. zīm.). Ja sieviete pēc dzemdībām pirmās 2. nedēļas guļ uz muguras, tad dzemde var ieņemt retrofleksijas pozīciju, t.i., nofiksēties aizmugurējā pozīcijā (skat. 2. zīm.). veicinošais faktors ir dzemdes lielais svars (1. – 2. nedēļā tas var būt 500 – 350 g) un dzemdes – krusta kaula saišu saīsināšanās. Nākotnē tas var izraisīt sāpes muguras lejasdaļā, krustos.

 

      

                                                           1. zīm                                              2. zīm


Tāpēc pirmajās nedēļās pēc dzemdībām vēlams vairākas reizes dienā pa 15 – 20 minūtēm pagulēt uz vēdera. Arī vingrojumi četrrāpus pozīcijā dod efektīvu rezultātu, tā tiek atslogota dzemde no zarnu spiediena un gravitācijas ietekmē tā ieņem anteversijas pozīciju.

 

 


Sākuma pozīcija: apakšdelmu – ceļu balsts

 


Izstiepj uz priekšu labo roku un paceļ kreiso kāju uz augšu. Atgriežas sākotnējā pozīcijā. Izstiepj kreiso roku uz priekšu, labo kāju uz augšu.

 


Iztaisno elkoņus un kājas ceļu locītavās.

 


Sākuma pozīcija: plaukstu – pēdu balsts

 


Ar rokām pārvietojas uz priekšu un atpakaļ pie pēdām.

 


Sākuma pozīcija: plaukstu – ceļu balsts

 

       

Izliekt muguru uz augšu, pēc tam uz leju.

 


Ar rokām iet uz priekšu un atpakaļ.