Tenisista elkonis ir iekaisums elkoņa locītavas struktūrās, kuru rada mikrotraumatizācija apakšdelma plaukstas atliecējmuskuļos to piestiprināšanās vietā pie augšdelma virspaugura elkoņa locītavas laterālājā pusē. Par cik šis elkoņa rajons ir mazāk apasiņots var veidoties deģeneratīvas pārmaiņas. Šīs deģeneratīvās pārmaiņas var attīstīt mikroskopisku plīsumu un rētas cīpslās. Pēc statistikas laterālais epikondilīts ir visbiežākais cēlonis sāpēm elkoņa apvidū.
Cēloņi, kas izraisa tenisista elkoni:
- Nepareiza spēles tehnika, ilgstoša spēle ar tenisa raketi (tiek sasprindzināti un pārslogoti muskuļi un cīpslas, kas stiprinās pie augšdelma laterālā virspaugura)
- Podagra
- Elkoņa locītavas artrīts
- Cīpslas sadzīves vai sporta trauma
- Vienveidīgas, atkārtotas kustības plaukstas pamata locītavā, spēlējot tenisu vai citus rakešu sporta veidus (badmintons, galda teniss, skvošs), apgriežot dzīvžogu, zāģējot ar motorzāģi, izmantojot pārmērīgi āmuru, skrūvgriezi, grābekli (piem., grābjot sienu), aužot un rakstot ar datoru, mūrējot, adot un krāsojot ar otu vai rullīti vai arī jebkura cita aktivitāte, kas prasa konstantu priekšmetu saspiešanu vai ciešu satveršanu
- Spēcīgs sitiens ar delnas virspusi
- Plaukstas locītavas pagriešana serves laikā ar pilnu spēku.
. Lielākā daļa pacientu ar tenisista elkoni ir no 35 līdz 65 gadu vecumam Tenisista elkonis 75% ir vadošajā rokā. Visbiežāk to novēro divām grupām:
- Manuāla darba veicēji. Cilvēki, kuri biežāk strādā ar rokām, viņiem ir lielāka iespēja iegūt tenisista elkoni. Tie ir santehniķi, gleznotāji, dārznieki, galdnieki, mājkalpotājas, apkopējas (raksturīga slaucīšana, beršana), mehāniķi, konveijera strādnieki, zobārsti, mūziķi.
- Sportisti, kas nodarbojas ar rakešu sporta veidiem bieži vien gūst tenisista elkoni. Tenisista elkonis var arī būt golfa spēlētājiem (raksturīgāks mediālais epikondilīts jeb golfera elkonis), paukotājiem, beisbola spēlētājiem, šāvējiem, bokseriem, cīkstoņiem, bobslejistiem, hokejistiem, vieglatlētiem.
Simptomi:
- Pacientam ar tenisista elkoņa sindromu sāpes ir elkoņa locītavas laterālājā pusē un tās paliek stiprākas, kad tiek satverti objekti un veikta atliekšana plaukstas pamata locītavā, pagriezta delna augšup, vai tiek noturēts kaut kas ar iztaisnotu elkoni. Dažkārt, pēc slodzes elkonī novēro stīvumu un to ir grūtības iztaisnot. Sāpes parasti sākas pakāpeniski, bet retāk pēkšņi.
- Sāpes ceļot priekšmetus ar delnu uz augšu (atliecot plaukstu), sitot ar delnas virspusi pa bumbu ( piem., dodot servi) , spēlējot golfu, pagriežot durvju rokturi, purinot roku, uzsākot strauji kustību ar plaukstu vai elkoņa locītavu, ceļot hanteli, svaru stieni (svarcelšana)
- Sāpes izstaro uz leju pa apakšdelmu
- Sāpes augšdelma laterālājā virspaugurā, elkonī
- Sāpes iet uz vidējā un gredzena pirksta mugurpusi
- Apakšdelma muskuļi var būt savilkti un sāpīgi
- Vājš plaukstas tvēriens
- Sāpes pastiprinās novietojot apakšdelma atliecēju muskuļus stiepšanas pozīcijā - saliec plaukstas locītavu un pirkstus, kad apakšdelms ir pronācijā (plauksta uz leju)
Profilakse:
- Pārliecinieties, ka ir pareiza tenisa spēles tehnika. Vēziena laikā iesaistiet visu savu ķermeni, ne tikai savu plaukstas locītavu. Turiet savu plaukstu nekustīgu kontakta laikā ar bumbiņu. Tenisa raketes roktura apkārtmēram jābūt tādam, lai plauksta pilnībā aptvertu rokturi, vidējam pirkstam un īkšķim tieši saskaroties. Izmantojiet vieglu raketi. Pārliecinies, ka raketes stiegras nav pārāk stingras
- Turiet savu plaukstas locītavu neitrālā stāvoklī, veicot kādu aktivitāti, kur ir jāpaceļ kāds priekšmets. Veicot spēka treniņus vai tenisā vēziena laikā mēģiniet plaukstu turēt neitrālā stāvoklī un nekustīgu. Ļaujiet lielākiem un daudz spēcīgākiem augšējās ekstremitātes muskuļiem veikt lielāko daļu no darba nevis mazajiem apakšdelma muskuļiem.
- Izstiepiet apakšdelma muskuļus, kas veic plaukstas saliekšanu un atliekšanu pirms un pēc aktivitātes veikšanas.
- Lietojiet ledu - pēc intensīva darba ar roku izmantojiet ledus paku vai ledus masāžu. Lai veiktu ledus masāžu piepildiet plastmasas krūzīti ar ūdeni un sasaldējiet to. Tad rullējiet ar šo krūzīti taisni pa elkoņa locītavas laterālo malu kādas piecas - septiņas minūtes
- Nespēlējiet ar slapjām, smagām bumbiņām.
- Izmantojiet stiepšanas vingrinājumu pauzēs katras 60 minūtes
Vingrojumi
Vingrojumi sarindoti pēc grūtības pakāpes, sākam ar nūju, pēc tam var pāriet uz āmuru vai hanteli:
- Roka izstiepta uz priekšu, nūja satverta pa vidu, veic plaukstas ulnāro deviāciju, pronāciju
2. Roka izstiepta uz priekšu, nūja satverta apakšējā trešdaļā, veic plaukstas ulnāro deviāciju, pronāciju
3. Roka izstiepta uz priekšu, plauksta satver āmuru zem tā galvas, veic plaukstas ulnāro deviāciju, pronāciju
4. Roka izstiepta uz priekšu, plauksta satver āmuru aiz roktura apakšējā gala, veic plaukstas ulnāro deviāciju, pronāciju.
Apakšdelma stiepšana - labā roka atbrīvota, elkonis iztaisnots un balstās uz ceļa. Stiepj aiz plaukstas, līdz stiepjošā sajūta aiziet līdz elkoņa locītavai (4 sek), atlaiž roku (4 sek). Stiepšanu atkārto 3 - 4 reizes.
Laterālā kondiļa atbrīvošana - saliekot kopā 1 - 3 pirkstus satver cieši augšdelma virspauguru elkoņa ārējā malā, sekojiet ar pirkstiem kauliņa kustībām, līdz tas atbrīvojas.