Šmorla trūce – starpskriemeļu diska satura iespiešanās augstāk vai zemāk esošā mugurkaula skriemelī. Atšķirībā no diska trūces Šmorla trūce nevar nospiest mugurkaula smadzenes vai nerva saknīti.
Pēc lokalizācijas iedala priekšējās, centrālās un aizmugurējās Šmorla trūces. Centrālās un aizmugurējās neizsauc mugurkaula deformāciju, tās nerada nekādu simptomātiku. Visbiežāk Šmorla trūces atrod mugurkaula jostas daļā – apmēram 60%. Priekšējās trūces visbiežāk veidojas 2. un 3. jostas skriemelī. Pašas Šmorla trūces sāpes mugurkaulā nerada, taču var radīt mugurkaula statikas un dinamikas traucējumus, kas, savukārt, izsauc hroniskas sāpes mugurkaulā. Sāpes var sākties pakāpeniski un dienas garumā var pastiprināties, it sevišķi pēc ilgstošas sēdēšanas un stāvēšanas, fiziskas slodzes. Var būt sāpīgi noliekties uz priekšu, sāpes pāriet guļus pozīcijā. Pacientam novēro izlīdzinātu krūšu kifozi un jostas daļas lordozi.
Šmorla trūces
Ja rentgenoloģiski vai ar magnētisko rezonansi, datortomogrāfiju ir atrastas Šmorla trūces, tas norāda, ka nākotnē var rasties arī diska trūce, skriemeļu kompresijas lūzumi, ja notiek spēcīgs trieciens pa mugurkaula asi.
Cilvēkiem, kuriem atklāta Šmorla trūce, ir svarīgi nostiprināt muguras muskuļus un uzlabot mugurkaula kustīgumu, kā arī jāizvairās no fiziskām aktivitātēm, kas saistītas ar pastiprinātu vertikālu slodzi, piemēram, skriešanu (it sevišķi pa cietu segumu un ar nepiemērotiem apaviem un ar plānu zoli), spēka vingrojumiem ar svaru stieni, step aerobiku u.t.t.
Vingrojumus individuāli piemeklēs fizioterapeits, pēc tam, kad manuāli tiks izmeklēts mugurkauls . Iespējams, pirms uzsākt vingrošanu, fizioterapeitam būs jāmobilizē krūšu kurvis, jānoņem skriemeļu bloki, jāatbrīvo diafragma un vidastene.