Posturālā drenāža.
2009-03-01

 Izmantojot šo metodi, pacients ir novietots tādā ķermeņa stāvoklī, kurā problemātiskā plaušu zona atrodas augstāk par vietu, kurā traheja sazarojas divos bronhos. Ieņemot šādu ķermeņa stāvokli, gravitācijas ietekmē šķidrums virzās galveno bronhu virzienā un ātri sasniedz traheju. Šajā vietā ir vērojama vislielākā klepus refleksa aktivitāte, rezultātā rodas reflektorisks klepus, kas izvada šķidrumu no elpošanas ceļiem.
Katrā ķermeņa pozīcijā pacients sākumā veic 4 – 5 lēnas elpošanas darbības, ieelpojot caur degunu un izelpojot caur muti. Pēc tam 3 – 4 reizes pēc lēnas un dziļas ieelpas seko 4 -5 īsas, virspusējas izklepošanās reizes.
Efektīvāku rezultātu var panākt tad, ja apvieno drenāžas pozas ar dažādiem krūšukurvja vibrēšanas paņēmieniem drenējamos segmentos, kā arī šo segmantu saspiešana ar rokām izelpas laikā un enerģiska masēšana.
Posturālo drenāžu izmanto arī pēc bronhus paplašinošu un atkrēpojošu tēju lietošanas. 20 – 30 mminūtes pēc tējas iedzeršanas pacients pārmaiņus ieņem tādas ķermeņa pozas, kurās gravitācijas spēku ietekmē no noteiktiem plaušu segmentiem tiek izvadīts šķidrums.
Posterālās drenāžas ieteicamais ilgums ir ne mazāks par 20 – 30 mrnūtēm. Šo metodi iesaka lietot bronhītu, plaušu karsoņa izveseļošanās stadiju u. c. gadījumos, kad elpošanas ceļos veidojas lieks šķidrums. Sausa klepus gadījumā šie vingrojumi ir bezmērķīgi.
Posturālā drenāža ir nevēlama, ja pacientam ir plaušu asiņošana (bez asins uzkrāšanas plaušās), akūts miokarda infarkts, izteikta sirds – asinsvadu sistēmas nepietiekamība, plaušu infarkts, atkārtota plaušu artēriju tromboembolija, hipertonisks saasinājums vai hipertonija 2. un 3. stadijā, kā arī tādu saslimšanu gadījumos, kad ir aizliegtas ķermeņa pozas ar noliektu galvu un augšējo ķermeņa daļu. Pie šādām saslimšanām pieder glaukoma, katarakta, aptaukošanās 3. un 4. stadija, galvas reiboņi u. c.
Obligāts posturālās drenāžas procedūru nosacījums ir pagarināta, forsēta izelpa, jo ta veido spēcīgu gaisa strūklu, kas izvada bronhiālo šķidrumu.
Posturālo drenāžu jāpārtrauc, ja procedūras laikā parādās aizdusa vai gaisa nepietiekamība.

Posturālā drenāža ietver sekojošas pozas (pa segmentiem):


 

 

 Plaušu kreisā augšējā daļa, aizmugurējais segments.

 

 

Plaušu augšējie aizmugurējie segmenti.

 

 


Plaušu augšējā daļa, priekšējais segmants.

 

 

 Plaušu augšējā daļa, aizmugurējais segments.

 

 

Plaušu kreisā augšējā daļa, priekšējais segmants.

 

 


Plaušu augšējās daļas, apikālais segmants.

 

 


Plaušu augšējās daļas priekšējais segments, plaušu vidējā daļa. 

 

 


Plaušu apakšējā daļa, laterālais bazālais segmants. 

 

 


Plaušu apakšējā daļa, priekšējais bazālais segments. 

 

 


Plaušu apakšējā daļa, aizmugurējais bazālais segments.