Urīna nesaturēšana ietekmē praktiski visas dzīves puses, būtiski pasliktinot sociālo, sadzīves, profesionālo un ģimenes adaptāciju, t.i., pazeminot dzīves kvalitāti.
Pastāv vairāki tipi urīna nesaturēšanai:
Stresa urīna nesaturēšana - nekontrolēta urīna izdale klepus laikā, smejoties, skrienot un pēc citām fiziskām aktivitātēm, kas izsauc paaugstinātu spiedienu vēdera dobumā un urīnpūslī. Stresa urīna nesaturēšanai ir raksturīgi, ka iztrūkst vēlme urinēt.
"Pavēlošā" vai "imperatīvā" urīna nesaturēšana - raksturojas ar nekontrolētu urīna izdali, kas saistīta ar pastiprinātu vēlmi urinēt. Šādu vēlmi mēdz saukt par "pavēlošo" vai "imperatīvo". Dažkārt urīna nesaturēšana notiek negaidīti ātri, vēlmes urinēt var nebūt vispār vai tā ir ļoti īsa.
Jauktā urīna nesaturēšana - stresa un pavēlošās urīna nesaturēšanas simptomu kopums, kas sevišķi raksturīgs vecāka gājuma sievietēm. Novēro urīna nesaturēšanu, pirms kuras parādās nenoturama vēlme urinēt vai arī nesaturēšana saistīta bez iepriekšējas vēlmes veicot fiziskas aktivitātes.
Urīna nesaturēšanas cēloņi pieaugušajiem:
- Vagīnas noslīdējums
- Dzemdes noslīdējums
- Smagas, ilgstošas vai ātras dzemdības
- Ginekoloģiska iejaukšanās (dzemdes izņemšana)
- Endouretrālas operācijas
- Smags fizisks darbs
- Starpenes trauma
- Sievietes dzimumorgānu smagas iekaisīgas saslimšanas
- Atsevišķi medikamenti (pirms lietošanas iepazīties ar blakusparādībām) - asinsspiedienu pazeminošie, sedatīvie, urīndzenošie, antihistamīna preparāti.
Vingrojumi iegurņa muskuļiem
Pirmo reizi zinātnisko pamatojumu šai metodei deva amerikāņu ārsts - ginekologs Arnolds Kegel 1948. gadā. Ja šos vingrojumus izpilda pareizi, tad uzlabošanos un izveseļošanos novēro 70-90% cilvēku, kuriem novēro stresa urīna nesaturēšanu.
Iegurņa pamatnes muskuļu treniņš palīdz seksuālo funkciju regulācijā (erekcija, ejakulācija un orgasms) un taisnās zarnas saslimšanām (hemoroīdi, fēču nesaturēšana).
Papildus treniņš iegurņa pamatnes muskuļiem uzlabos mazā iegurņa orgānu asinsriti, atjaunos to anatomiju, samazinās venozo asiņu stāzi, hroniskus iekaisuma procesus un vagīnas noslīdēšanu. Tā būs laba profilakse un ārstēšana, ja ir iegurņa sāpes, dzimumorgānu hipoplāzija, nepietiekamas sajūtas dzimumakta laikā, problēmas, kas saistītas ar bērna iznesāšanu, pēcdzemdību urīna nesaturēšana. Vingrojumi palīdzēs sagatavoties arī dzemdībām.
Sievietēm būtu jāiemācās izolēti kontrahēt starpenes muskuļus, sasprindzinot vagīnu un ievelkot taisno zarnu 15-20 sekundes, it kā gribētu ar gribaspēka palīdzību pārtraukt urīna izdali. Nebūtu vēlams šo vingrojumu izpildīt ar pilnu urīnpūsli, šādi urīns var iet atpakaļ uz nierēm. Var izmantot citu paņēmienu. Ievietojiet pirkstu vagīnā vai taisnajā zarnā un mēģiniet to saspiest, nesasprindzinot vēdera, dibena un gurnu muskuļus. Sievietēm kurām grūti noteikt, tieši kuri iegurņa muskuļi ir jāsasprindzina, pastāv speciāli vaginālie konusi, kuriem ir dažāds svars. Sākumā vagīnā ievieto vieglākus, pēc tam smagākus konusus, mēģinot tos noturēt. Tādā veidā jūs varēsiet iemācīties sasprindzināt noteiktus muskuļus.
Izpildot vingrojumus, jāseko tam, lai starp muskuļu kontrakcijām sekotu šo muskuļu atslābināšanās. Pēc fizioloģijas likumiem, muskuļi, kuri neatslābinās, nevar efektīvi veikt nākošo kontrakciju.
Jāiemācās kontrahēt ārējā uretrālā sfinktera muskuļus, piemēram, cenšoties urinēšanas laikā pārtraukt urīna strūklu.
Arnolda Kegel vingrojumi sastāv no trijām daļām:
Lēnā sasprindzināšana:
Sasprindziniet muskuļus it kā pārtraucot urinēšanu.
Lēnām saskaitiet līdz trīs.
Atbrīvojaties.
Būs mazliet sarežģītāk, ja, sasprindzinot muskuļus, tos vajadzēs noturēt 15-20 sekundes, pēc tam vienmērīgi tos atbrīvot.
"Lifts"- sākam vienmērīgu pacelšanos uz "lifta" - pavisam mazliet sasprindzinot muskuļus (1. stāvs), noturam 3-5 sekundes, turpinam pacelšanos - sasprindzinam mazliet stiprāk (2. stāvs), noturam, utt., aizejot līdz galējai robežai - 4. -7. "stāvi". Lejā nolaižamies pa etapiem, aizkavējoties pāris sekundes katrā stāvā.
Kontrakcijas:
Sasprindziniet un atslābiniet starpenes muskuļus pēc iespējas ātrākā tempā.
Pēc toniskās 15 sekunžu muskuļu kontrakcijas un neliela atpūtas perioda (līdz 5 sekundēm) tiek veikta īslaicīga, ātra kontrakcija, pēc kuras atpūtas ilgums var palielināties līdz 10 sekundēm.
Izgrūšanas:
Mēreni spiesties, kā pie defikācijas vai dzemdībām.
Šis vingrojums izsauc sasprindzinājumu starpenes un vēdera muskuļos.
Sāciet treniņu ar 10 lēnām sasprindzināšanām, 10 kontrakcijām un 10 izgrūšanām 5 reizes dienā. Pakāpeniski palielinat vingrojumu atkārtojumu skaitu.
Vingrojumus var izpildīt, vadot automašīnu, skatoties televizoru, pastaigas laikā, sēžot pie galda, guļot uz dīvāna.
Ikdienā nepieciešams panākt, lai iegurņa pamatnes muskuļi reflektori sarautos, ja paaugstinās spiediens vēdera dobumā, piemēram, klepojot, veicot fizisku darbu.
Izpildot vingrojumus ir jāņem vērā:
Trenējot starpenes un iegurņa pamatnes muskuļus, vēderam ir jābūt mīkstam, atbrīvotam, tāpat pēc iespējas ir jāatslābina sēžas un augšstilbu muskuļus. Vienmērīgi ir jāsasprindzinās tikai vagīnas, urīnizvadkanāla ārējā sfinktera, taisnās zarnas slēdzējmuskuļiem.
Vingrojumi guļus pozīcijā.
Sākuma st.- guļot uz muguras, vertikāli iztaisno rokas, kājas un pastiepj tās uz augšu. Šādā stāvoklī jānotur pozīcija 1 min. Elpot aktīvi, iesaistot vēdera muskuļus. Šis vingrojums uzlabo asins piegādi iegurņa pamatnes muskuļiem.
Sākuma st.- guļus uz muguras, ceļi saliekti un savienoti kopā. Izelpojot lēnām iztaisnot vienu kāju 45 grādu leņķī, vienlaicīgi sasprindzinot starpenes muskuļus. Ieelpojot lēni nolaist kāju un atbrīvoties. Atkārtot vingrojumu ar otru kāju.
Sākuma st.- guļus uz muguras, viena kāja saliekta celī, otra iztaisnota. Izelpojot tiek sasprindzināti augšminētie muskuļi, it kā ievilkot vagīnu un iztaisnoto kāju vēderā. Vēdera prese ir atbrīvota. Izpildīt vingrojumu ar otru kāju.
Sākuma st.- guļus uz muguras, kājas ir iztaisnotas. Lēni izelpojot sasprindzināt iegurņa pamatnes muskuļus. Vienlaicīgi saliekt vienu kāju un tās pirksgalu virzīt uz pretējo plecu.Ieelpojot muskuļi atslābst un kāja atgriežās sākuma pozīcijā. Vingrojumu izpilda uz otru pusi.
Sākuma st.- pozīcijā uz vēdera, zodu nolikt uz plaukstu ārejām virsmām. Izelpas laikā kaunuma kaulu piespiest pie grīdas, vienlaicīgi sasprindzinot iegurņa pamatnes muskuļus.
Sākuma st.- pozīcijā uz vēdera, atbalstoties ar pieri uz apakšdelmiem un pēdu pirkstiem grīdā. Izelpas laikā iztaisnot kājas ceļu locītavās un sasprindzināt iegurņa pamatnes muskuļus.
Sākuma st.- guļot uz muguras, kājas iztaisnotas, sakrustotas. Pacelt iegurni, atbalstoties uz lāpstiņām un papēžiem, vienlaicīgi ieraujot anālo atveri.
Sākuma st.- guļot uz muguras, ceļi saliekti. Pacelt iegurni ar vienlaicīgu maksimālu ceļu atvēršanu. Noturēt sasprindzinātus starpenes muskuļus.
Sākuma st.- guļot uz muguras, kājas saliektas ceļu locītavās. Starp ceļiem gumijas bumba, maksimāli saspiest bumbu starp ceļiem, noturēt iegurņa pamatnes muskuļu sasprindzinājumu.
Sākuma st.- augšminētais, ceļi fiksēti ar dvieli, veic ceļu atvēršanu, iegurņa pamatnes muskuļu sasprindzinājumu notur 6 sek
Vingrojumi sēdus pozīcijā.
Sākuma st.- sēžot uz taburetes, mazliet saliekties uz priekšu, kājas kopā. Ķermeņa smagums tiek pārvietots uz iegurņa aizmugurējo daļu. Izelpas laikā maksimāli sasprindzināt uz 10-15 sek iegurņa pamatnes muskuļus. Iztaisnojot muguru, lēni ieelpot un atbrīvot muskuļus.
Sākuma st.- sēžot uz taburetes, iztaisno sakrustotas kājas. Vienlaicīgi ar izelpu saspiest abas kājas kopā un sasprindzināt iegurņa pamatnes muskuļus. Pēc 10-15 sek atbrīvoties izelpā.
Sākuma st.- apsēsties uz sarullētas segas jātnieces pozā. Muguru nedaudz saliekt, lai ķermeņa svars novirzītos uz iegurņa aizmugurējo daļu. Izelpā uz 10-15 sek tiek sasprindzināti starpenes muskuļi. Pēc lēnas ieelpas atbrīvojam muskuļus.
2. variants - vingrojums tiek izpildīts ar iztaisnotu muguru, pārnesot ķermeņa svaru uz iegurņa priekšējo daļu.
Sākuma st.- sēdus uz rīsu maisiņa (15x15 cm, piepildīt 180 gr rīsa). Izelpojot iedomāties, ka iesūcat rīsus ar iegurņa pamatnes muskuļiem. Vingrojuma efektivitāte palielinās, ja vienlaicīgi ar izelpu rokas tiek lēnām paceltas uz augšu, ieelpojot tikpat lēni rokas nolaižam uz ceļiem. Šis vingrojums palīdz labāk kontrolēt urīnizvades procesu, jo nostiprina uretras sfinkteru.
Ja vingrojumi nedot vēlamo rezultātu, tad būtu vēlams konsultēties ar fizioterapeitu, iespējams ir jānokoriģē mugurkauls, iegurnis, jāatbrīvo urīnpūslis un rētaudi (piem., pēc apendektomijas).