Išiass.
2009-02-26

Sēžas nervs - lielākais nervs organismā, to veido četras nervu saknītes, kas sākās jostas - krustu daļā, kas tālāk iet pa kājas aizmugurējo daļu. Išiass var izpausties ar sāpēm jostas - krustu daļā, sēžas muskulī, kas iztaro pa augšstilba un apakšstilba aizmugurējo virsmu, pēdu, tā pastiprinās pie kustībām fiziskas slodzes. Lai samazinātu sāpes pacients ķermeni saliec uz priekšu un sāniem. Parasti sāp viena kāja, bet var būt skartas abas. Sāpes jostas daļā, kājā var izpausties dažādās kombinācijās: dedzināšana, šaujošas sāpes, durstīšana, "skudriņas" un vienlaicīga nejūtība. Ja sāpes pastiprinās pacientam ir grūtības ilgstoši sēdēt, stāvēt, staigāt, noliekties, pagriezties gultā.

 

 

Išiasa cēloņi: lokāla vai vispārēja saaukstēšanās, mugurkaula saslimšanas (osteohondroze, spondiloze), artrīts, trauma, starpskriemeļu diska deģenerācija, ilgstoša statiska un dinamiska slodze.

Piedāvātie vingrojumi uzlabos sēžas nerva kustīgumu un  cieto smadzeņu apvalku  ellasticitāti. Kritērijs vingrojumu efektivitātei būs pakāpeniska Lassega testa izzušana. Ja izpildot šos vingrojumus pastiprinās  sāpes, nejūtība, dedzināšana, tad vingrojumu izpilde ir jāpārtrauc un jākonsultējas ar  fizioterapeitu, lai tas nokontrolē vingrojumu pareizu izpildi vai piemeklē citu individuāli izstrādātu vingrojumu kompleksu.

 

Vingrojumi guļus pozīcijā.

 

Sākuma pozīcija - guļus uz muguras, sāpošā kāja saliekta celī, dvielis apķer augšstilbu paceles rajonā.

 

 

 

Vingrojuma pirmā fāze - ar dvieļa palīdzību saliekt kāju gūžas locītavā 90º lenķī, līdz parādās sāpju sajūta pa kāju. Atgriezties sākuma pozīcijā.

 

  

 Vingrojuma otrs variants -  ar dvieļa palīdzību saliekt kāju gūžas locītavā 90º lenķī, pakāpeniski iztaisnojot kāju ceļa locītavā, var pievilkt pēdu pie sevis. Ceļa iztaisnošanu un pēdas pievilkšanu veikt līdz parādās sāpju sajūta pa kāju. Atgriezties sākuma pozīcijā.

 

 

Vingrojuma otrā fāze - pieturoties ar rokām aiz dvieļa, paceļam galvu uz augšu, galvu saliec līdz parādās sāpe pa kāju. Agriezties sākuma pozīcijā.

 

 

Vingrojumi sēdus pozīcijā.

 

Sākuma pozīcija - sēdus uz krēsla malas.

 

 

Vingrojuma pirmā fāze - atbalstoties ar rokām no aizmugures, nedaudz atliekt muguru un iztaisnot kāju ceļa locītavā, var pēdu pievilkt pie sevis. Ceļa iztaisnošanu un pēdas pievilkšanu veikt līdz parādās sāpju sajūta pa kāju. Atgriezties sākuma pozīcijā.

 

 

Vingrojuma otrā fāze - rokas priekšā brīvi nokarājas, sākumā lēni saliekt galvu, pēc tam mugurkaula krūšu un jostas daļu. Galvas, mugurkaula saliekšanu  veikt līdz parādās sāpju sajūta pa kāju. Atgriezties sākuma pozīcijā.