x un o kāju deformācijas bērniem.
2009-01-18

Kāju deformācijas var būt gan iedzimtas, gan arī iegūtas. Iegūtās veidojas tad, kad bērns sāk stāvēt vai staigāt. Izšķir, galvenokārt, divus kāju deformācijas veidus –  x un o veida kājas.
 Jaundzimušam bērnam ir o veida kājas. Bērnam augot, šī deformācija mazinās, līdz apmēram 1,5 gada vecumā ceļu locītavu stāvoklis ir neitrāls. O veida kājām ir izliekti augšstilbu un apakšstilbu vai tikai apakšstilbu kauli, pēdas ir cieši viena pie otras, bet atstarpes starp ceļgalu locītavām palielinātas. Var gadīties, ka, bērnam augot, kaulu izliekums palielinās.  
Šīs kāju deformācijas rada, galvenokārt, rahīts, gūžu locītavu iekšēja rotācija un pārliektas ceļgalu locītavas. 
O veida kāju veidošanos var izraisīt pārāk ātra bērna staidzināšana, kas, savukārt, izraisa pārlieku lielu slodzi uz bērna elastīgajiem kauliem, sevišķi smagnējiem un tukliem bērniem. Nevajadzētu bērnu ilgstoši turēt manēžā, kur ir iespēja ilgi stāvēt un nav pietiekami daudz vietas rāpošanai. Ļaujot brīvi un ilgstoši rāpot pa grīdu, attīstās un nostiprinās bērna muskuratūra un skelets, kas ir kā pamats vertikālam stāvoklim nākotnē.  
Labu profilaktisku un ārstniecisku efektu var dot masāža un vingrinājumi, kurus iesaka speciālists.

 

  
 


 

Bērnam, sākot staigāt, var veidoties x veida ceļu locītavas, kas savu maksimumu sasniedz 2,5 gadu vecumā un pakāpeniski mazinās, līdz sasniedz neitrālu stāvokli 4 – 6 gadu vecumā. X veida kājām, bērnam stāvot, ceļi saskaras, bet pēdas ir atvirzītas viena no otras. Ja atstatums starp pēdām ir lielāks par 5 cm, ķermeņa svara ietekmē x veida kāju deformācija var palielināties, šī kāju deformācija visbiežāk parādās pāris mēnešus pēc tam, kad bērns ir piecēlies kājās un sācis staigāt, jo bērna intensīvas augšanas periodā vertikāls stāvoklis rada pārāk lielu slodzi uz muskuļu – saišu aparātu. Riska grupa ir bērni ar lieko svaru un plakano pēdu. X veida kājām ceļgalu un pēdu locītavu muskulatūrai un saitēm ir raksturīgs tas, ka vienā pusē tās ir pārstieptas, otrā – saīsinātas. Ķermeņa svars gulstās uz pēdu iekšējām malām, tāpēc samazinās pēdu velves un izveidojas plakanā pēda. Ielaistos plakanās pēdas gadījumos izmainās bērna gaita, bērns pārvietojas neveikli, nepārliecināti, ātri nogurst un pēc pastaigām žēlojas par sāpēm kājās.
 X kāju veidošanās cēloņi ir rahīts, pāragra bērna stādināšana uz kājām, vāji attīstīta kāju muskulatūra, gūžu locītavu ārējā rotācija un pārliektas ceļu locītavas, liekais svars.

 

 

 


 
Vingrojot jāizvairās no pozīcijas ar plati izvērstām kājām, tāpat nebūtu vēlami palēcieni uz vienas kājas, izklupieni. Jāseko, lai bērns spēlējoties nesēdētu uz grīdas W pozīcijā. Ikdienā būtu vēlams sēdēt turku pozā.  Ne vienmēr bērna kājiņas izlīdzinās pašas no sevis, tāpēc svarīga ir x kāju profilakse, šeit tāpat kā o kāju deformācijai noder masāža, vingrojumi.

Vingrojumus x kāju deformācijai var apskatīt video versijā. Ja bērnam ir vēl plakanā pēda, tad  vēlams pievienot vingrojumus plakanai pēdai, tos  var atrast video versijā publikācijā  "Plakanā pēda". Lai nodrošinātu vingrojumu pareizu izpildi, būtu vēlams sākumā tos izpildīt fizioterapeita uzraudzībā. Tāpat ieteicams, lai fizioterapeits novērtē bērna stāju, muskuļu tonusu un nokoriģē atrastās disfunkcijas iegurnī, mugurkaulā.